ORTODONCJA

 Jest  to dział stomatologii, który skupia się na leczeniu wad zgryzu, w wyniku czego otrzymuje się prawidłowe ustawienie zębów. Lekarz ortodonta w naszym gabinecie leczy wady zgryzu u dzieci jak i u dorosłych. Współczesna ortodoncja skupia się na skutecznym i bezpiecznym leczeniu zaburzeń zgryzu u pacjentów w każdym wieku. Leczenie ortodontyczne składa się z następujących etapów:

• Konsultacja i plan leczenia – lekarz ortodonta, bada i analizuje wadę zgryzu. Wykonuje badanie wewnątrz i zewnątrzustne oraz analizuję pantomogram i cefalometrię. Na konsultacji pobierane są również wyciski pod modele diagnostyczne.

• Leczenie właściwe – w zależności od rozpoznanej wady zgryzu i upodobań pacjenta stosuje się odpowiedni aparat. Podczas leczenia konieczne są regularne wizyty kontrolne. Czas leczenia to około 2 lata.

• Leczenie retencyjne – po zdjęciu aparatu stosuje się drut retencyjny, który przymocowany jest od wewnętrznej powierzchni zębów. Ma on na celu utrzymanie osiągniętych efektów.

• Profilaktyka i higiena – przez cały okres leczenia pacjent powinien bardzo starannie zadbać o higienę. Pacjenci są informowani o specjalnych szczoteczkach i nitkach, które są niezbędne przy utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej.